Terjék Lajos fél éve került az FC Esztergom sportigaztói posztjába. Vele értékeltük az elmúlt hat hónapot.

Április óta erősíted az FC Esztergom csapatát sportigazgatóként. Milyen változások történtek a klubnál a vezetésed alatt?

Amikor a klubhoz kerültem, szükségem volt egy kis időre, amíg átláttam hogyan működött eddig a csapat. Az elsődleges feladatom az volt, hogy mindenki tisztán lássa: ameddig nincs egy profi keretek között dolgozó felnőtt csapatunk és nem tudunk magasabb célokért küzdeni, addig az utánpótlás játékosaink megtartása is problémát fog okozni. Ezen a téren még mindig sokat kell fejlődnünk, de elindultunk azon az úton, ahol reális esélyünk lesz magasabb osztályban is megmutatni mire vagyunk képesek. Amit szintén fontosnak tartottam, az a kommunikáció. Szerettem volna elérni nemcsak a klubhoz tartozó szülőket és gyerekeket, hanem a városban élőket is. Ezen a téren nagy volt a lemaradásunk, de úgy érzem azzal, hogy Kovács Csilla idekerült hozzánk jó úton haladunk afelé, hogy egyre több embert elérjünk és közelebb hozzunk mindenkit a klubhoz. Szintén fontos volt az intézményeink bevonása és a csapat mellé állítása. Nem használtuk eddig Esztergom iskolavárosi előnyeit és nem kerestük a kapcsolatot a gyerekekkel. Fontos része a terveimnek, hogy minden területen segítsük a játékosaink képzését, hiszen nem mindenkiből lesz profi labdarúgó, azonban az intézményi programunk lehetőséget biztosít ahhoz, hogy tanulmányi oldalról is támogassuk őket. Mégis a legnagyobb előre lépésnek azt tartom, hogy sikerült a stáb létszámát növelnünk és ezzel több terület nyílt meg számunkra a fejlesztésben. Még mindig nem vagyunk teljes létszámban, de elindultunk és szépen lassan minden területre meglesz a megfelelő szakemberünk.

A szezon indításaként a sportolók a sportorvosi vizsgálat mellett fizikai és pszichikai felmérésen is részt vettek. Milyen tesztek voltak ezek pontosan és miért fontos ez a játékosok számára?

Igen, így van. A 90-es években,amikor én voltam utánpótlás labdarúgó, még szemmel mérték a játékosokat. Természetesen azt, hogy valaki mennyire képzett, így is meg lehet állapítani, azonban a mai futballban már sokkal több dologra kell odafigyelni, ahhoz hogy igazán profi szintig jusson valaki. A mozgásszervi felmérésnél szerettük volna kiszűrni azt, hogyha valakinek izom, ízületi vagy testtartási problémái vannak, hiszen ez is befolyásolja a teljesítményüket és a teljesítő képességüket. A mentális és pszichológiai tesztek szintén a fejlesztést szolgálják.

Mennyire tartod fontosnak a mentális stabilitást a sportolók esetében?

A mentális felkészültség legalább annyira fontos mint az edzések, a kettő ötvözete szükséges egy sikeres játékos képzéséhez.

A klub szakmai stábja fizioterapeutával is bővült. Hogyan segíti a játékosok mindennapjait az ő jelenléte?

Andreas jelenléte több szempontból is érdekes. Mivel nem magyar nyelvű szakemberről van szó, ezért neki is rengeteget kell dolgozni, hogy elérje a srácokat és megértesse magát velük. Itt több dolgot is figyelembe vettem. Az első az volt, hogy egy fiatal, ambiciózus embernek ismerem, aki a klubunkkal együtt fog fejlődni. A másik, mivel remekül beszél angolul, a játékosaink is rá lesznek kényszerítve, hogy használják az angol nyelvet, ami később hasznukra válik majd. Andreas feladata elsősorban a mozgásszervi teszt alapján a korrekciós gyakorlatok elvégzése, az utánpótlásban a sérülések kezelése és a rehabilitáció. Szépen lassan bekapcsolódott a felnőtt csapat életébe is, úgyhogy van elég dolga.

 Hogyan változott a szakmai munka az elmúlt időszakban a klubnál az utánpótlás és felnőtt csapatnál?

Ahogy már korábban is mondtam, sikerült a stáb létszámát növelni, így több területet le tudtunk fedni, ami idáig nem létezett a klubnál (psychioterapeuta, sportszervező, játékos megfigyelő, kommunikációs szakember). Ezután meghatároztuk a felnőtt csapat játékstílusát. Ez azt jelenti, hogy választottunk egy rendszert, ami illik a klubhoz és hosszú távon is sikeres lehet. Egy olyan filozófiát, amit látni szeretnénk hétről-hétre a játékosoktól. Ezután elmondtam az edzői stáb tagjainak, hogy az utánpótlás játékosokat is ebben a szellemben kell képezni. Ennek egész egyszerű oka van. Ha a gyerekeink az utánpótlás éveik alatt elsajátítják azokat a taktikai és technikai elemeket, amit a felnőtt csapatnál használniuk kell, könnyebben tudjuk őket beépíteni. Utánpótlás csapatainknál nem az eredményességre szeretnék fókuszálni, hanem a képzésre. A felnőtt csapat az, ahol az eredményesség számít.

A felnőtt csapat a korábbiaktól eltérően nagyon fontos szerepet játszik a klub életében. Miért tartod ezt fontosnak?

A felnőtt csapat mindig a kirakat. NB-s szintig kell fejleszteni a klubot, hiszen addig nincs jövőkép a fiataljaink előtt. Addig bátran mondhatják a szülők, hogy miért szenteljenek nagyobb figyelmet a futballra a gyerekek, ameddig nem lehet ez a hivatása annak, aki komolyan szeretne ezzel foglalkozni. Egészen addig egy hobbi futball képző lehetünk. Nekem viszont ennél sokkal komolyabb céljaim vannak a klubnál és szépen lassan el kell érnünk arra a szintre, ahol többen gondolják úgy a fiataljaink közül, hogy ez lesz a hivatásuk, mint azok, akikben semmilyen ambíció nincs, hogy ezzel a sporttal komolyabban foglalkozzanak. A felnőtt csapat eredményessége a legfontosabb.

Mik a rövid és hosszútávú céljaid itt a klubnál? Milyen tervek vannak készülőben? 

A rövidebb táv, hogy mindenki tisztán lássa: a klub évről-évre fejlődik és épül. Hosszabb távon szeretnék minél feljebb jutni a csapattal. Azt szeretném, hogy minél többen elérhessék és megélhessék az álmaikat a gyerekeink közül. Rengeteg tervem és ötletem van még, amit szeretnék megvalósítani, de szépen lassan haladunk majd előre. Bízom abban, hogy a városban élők közel kerülnek a klubhoz és büszkék lesznek a csapatra és minél többen kilátogatnak a csapat mérkőzéseire.

További sok sikert kívánunk a munkádhoz!